top of page
  • Yazarın fotoğrafıAvukat Tuba Nur DEMİRCAN

TİCARET HUKUKU DAVALARI


Bir şirket sözleşmesinde 5 unsur olmalıdır; kişi unsuru, sözleşme unsuru, sermaye payı unsuru, ortak amaç unsuru, affecto societatis.

Şirket türleri; adi şirket, kollektif şirket, adi komandit şirket, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirket, anonim şirket, limited şirket, kooperatifler.Anonim şirket; sermaye şirketidir, tacir sıfatı vardır, en az bir kişi ile kurulur, tüzel kişiliği vardır, iflasa tabidir, adi yazılı şekilde yapılmalıdır, her türlü iktisadi amaç için kurulur, ekonomik değeri olan şeyler sermaye konusu yapılmalıdır, paylar oranında kâr ve zarara katılma yapılır, rekabet yasağı aksi belirtilmemişse yönetim kurulu üyeleri için geçerlidir, SMMM ile denetlenirler. Bankacılık, sigortacılık, factoring gibi bazı anonim şirketleri izinle kurulabilirler. Esaslı sermayeli anonim şirketleri en az 50.000 tl ile kayıtlı sermayeli anonim şirketleri en az 100.000 tl ile kurulabilirler. Sözleşme kurulduktan 30 gün içinde tescil edilmelidir.


Limited şirket; anonim şirket ile aynıdır fakat bazı farklılıkları vardır. En az 1 en fazla 50 kişi ile kurulma, halka açılamama gibi


Comentarios


bottom of page